Three high school basketball teams from the Berkeley County School District finished the regular season ranked by the South Carolina Basketball Coaches Association.
The Cross boys ended up No. 6 in Class A. Cane Bay's boys were No. 8 in Class 5A, while Berkeley's girls finished No. 10 in the state's largest classification.
In all, 12 Charleston-area squads made the top 10 in their classifications. The rest of the group was led by Military Magnet's girls, who went wire to wire at No. 1 in Class A this winter.
Oceanside Collegiate's boys and Summerville boys were the next highest-ranked teams and No. 2 in Class 2A and Class 5A.
Ashley Ridge's girls (5A), Bishop England's girls (2A) and Burke's boys (1A) capped the regular season at No. 5 in their respective classifications.
Basketball playoffs cranked up Tuesday, Feb. 13 and conclude with the state championships March 1-2 at The Florence Center.
Class 5A Boys
1. Lexington
2. Summerville
3. St. James
4. Byrnes
5. Dorman
6. Blythewood
7. TL Hanna
8. West Ashley
9. Cane Bay
10. Gaffney
Class 5A Girls
1. Sumter
2. Mauldin
3. Rock Hill
4. Dutch Fork
5. Ashley Ridge
6. Gaffney
7. Summerville
8. JL Mann
9. Byrnes
10. Berkeley
Class 4A Boys
1. Catawba Ridge
2. Westwood
3. Wilson
4. Ridge View
5. Riverside
6. AC Flora
7. Greer
8. North Augusta
9. Lancaster
10. Greenville
Class 4A Girls
1. South Pointe
2. North Augusta
3. Bluffton
4. Westside
5. Ridge View
6. Wilson
7. AC Flora
8. Riverside
9. Hartsville
10. Westwood
Class 3A Boys
1. Crestwood
2. Darlington
3. Wren
4. Powdersville
5. Orangeburg-Wilkinson
6. Daniel
7. Seneca
8. Loris
9. Dillon
10. Lower Richland
Class 3A Girls
1. Camden
2. Wren
3. Blue Ridge
4. Lower Richland
5. Orangeburg-Wilkinson
6. Crestwood
7. Daniel
8. Clinton
9. Dillon
10. Waccamaw
Class 2A Boys
1. Gray Collegiate
2. Oceanside Collegiate
3. Andrew Jackson
4. Hampton County
5. Marion
6. Fox Creek
7. Greer Middle College
8. Landrum
9. Mullins
10. Woodland
Class 2A Girls
1. Andrew Jackson
2. Silver Bluff
3. Blacksburg
4. Kingstree
5. Bishop England
6. Landrum
7. Gray Collegiate
8. Keenan
9. Chesterfield
10. Lee Central
Class A Boys
1. Christ Church
2. North
3. Bethune-Bowman
4. McCormick
5. Burke
6. Cross
7. High Point Academy
8. CA Johnson
9. Bridges Prep
10. Carvers Bay
Class A Girls
1. Military Magnet
2. Denmark-Olar
3. Lake View
4. Carvers Bay
5. Allendale-Fairfax
6. St. Joseph’s
7. Lewisville
8. McCormick
9. Bamberg-Ehrhardt
10. East Clarendon